کاردرمانی

کاردرمانی

کاردرمانی یا آکیوپیشنال تراپی یکی از شاخه های توانبخشی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم می باشد، در رشته کاردرمانی تمامی ابعاد روحی، روانی و جسمی یک بیماری و تاثیرات جانبی مختلفی که بر روی عملکرد فردی و اجتماعی بیمار می گذارد در نظر گرفته می شود، در کاردرمانی با ارائه تکنیک های درمانی مناسب به ویژه برای کودکان اوتیسم، ضمن توجه به علائق مراجع به درمان اختلالات اوتیسم در حیطه های جسمانی و روانی در مقاطع سنی مختلف پرداخته می شود.

در تکنیک کاردرمانی فرد از وابستگی خارج شده و به سوی انجام فعالیت های مستقل روزانه سوق می دهد. درمان های ارائه شده توسط کاردرمانگر و به استقلال رساندن مراجع یکی از اهداف نهایی درمان است.

کاردرمانی برای فردی که دچار سکته مغزی شده و با توجه به سطح ضایعه ای که در مغز اتفاق افتاده راهکار دارد در این اختلال برخی مهارت های حرکتی و کلامی از دست می رود این اختلالات باعث می شود فرد در انجام فعالیت های روزانه اش و همچنین در زمینه شغلی که دارد و ارتباطات روزمره خانوادگی و اجتماعی دچار محدودیت و وابستگی شود، مجموعه این عوامل می تواند باعث بروز مشکلاتی دیگر از جمله از دست دادن اعتماد به نفس و افسردگی در فرد شود. که با کمک کاردرمانی تمامی این مشکلات می تواند بهبود یابد.

 

پیشنهاد می شود مطالعه کنید: گفتار درمانی

کاردرمانی چیست

 

کار درمانگر

متخصصان کاردرمانی یا کار درمانگر به کسانی گفته می شود که با تسلط بر علوم مختلف از جمله فیزیولوژی، آناتومی و روانشناسی به افراد مراجعه کننده یک برنامه جامع درمانی و درصورت لزوم رویکرد های جبرانی و تطابقی ارائه می دهند که تمامی حیطه های زندگی بیمار را در بر میگیرد. کاردرمانگر تمریناتی برای بهبود مهارت های حرکتی می باشد که درمانگر تمرینات را در قالب یک فعالیت معنی دار در می آورد و از مراجع میخواهد به جای تکرار یه سری الگوهای حرکتی که برایش بی معنی است یک فعالیت هدفمند و معنی دار انجام دهد.

  

پیشنهاد می شود مطالعه کنید: آموزش خانواده

کاردرمانی چیست

 

همچنین کاردرمانگر شرایط مراجع را در نظر می گیرد و تلاش می کند محیط را متناسب با شرایط بیمار تا حد امکان بوسیله وسایل و تجهیزات مختلف تغییر دهد که در نتیجه ی آن بیمار احساس کفایت و عزت نفس بیشتری داشته باشد و از مشکلاتی دیگر از جمله افسردگی حاصل از وابستگی و ناکارآمدی جلوگیری خواهد شد. می توان گفت در کاردرمانی، کار درمانگر هم درمان بیماری تا حدی که امکان پذیر است تاثیرات جانبی که بیماری بر روی ابعاد مختلف زندگی فرد می گذارد را نیز مورد بررسی قرار می دهد و هم راهکار های درمانی و جبرانی مختلف را برای جلوگیری و رفع مشکلات مورد بررسی قرار خواهد داد.

هدف کاردرمانی یا هدف کاردرمانگر با همکاری سایر اعضای تیم توانبخشی فیزیوتراپیست، گفتار درمانگر، ارتزیست پروتزیست، شنوایی شناس، بینایی سنج و سایر افراد تیم درمان اعم از پزشک، روانشناس، پرستار، مددکار اجتماعی و… بویژه با همراهی خانواده فرد، رساندن مراجع به احساس کفایت و ارزشمندی می باشد.

رسیدن به هدف کاردرمانی یا هدف کاردرمانگر با استفاده حداکثری از توانمندی های مراجع و استفاده بهینه از محیط برای انجام فعالیت های عملکردی مستقلانه در زندگی فردی و اجتماعی به دست خواهد آمد.

کار درمانی برای چه سنی مناسب است؟

در پاسخ به این پرسش که کاردرمانی و یا مراجعه به درمانگر در چه سنی مناسب می باشد؟ و یا این پرسش که چه افرادی با چه سنی به کار درمانی می توانند مراجعه کنند؟ ویا این ابهام که کاردرمانی برای چه افرادی مناسب است می توان گفت که کاردرمانی در تمامی حیطه های سنی از نوزاد تا فرد کهن سال خدمات درمانی ارائه خواهد داد.

  

پیشنهاد می شود مطالعه کنید: آموزش ABA

مثلا برای نوزادی که تاخیر در گردن گرفتن دارد و یا برای فرد کهن سالی که مشکلاتی در عضلات و حرکت و حتی اختلالات ذهنی پیدا می کند برنامه ی کار درمانی ارائه خواهد شد. قطعا کار درمانی مختص کودکانو یا فقط کودکان اوتیسم نمی باشد، هدف و تلاش کار درمانی این است که برنامه های درمانی در قالب فعالیت های طبیعی روزمره باشد، مثلا برای درمان مشکلات جسمی و حرکتی، مانند باشگاه بدنسازی تنها یک سری حرکات کلیشه ای برای تقویت عضلات استفاده نشود.

 

کاردرمانی چیست

 

برای نمونه می توان تمرینات حرکتی که برای درمان کودکان با اختلالات حرکتی داده می شود رامثال زد در این نمونه کاردرمانگراین است که این تمرینات در قالب بازی به کودک ارائه شود که هم هدف کاردرمانی دنبال شود و هم فعالیت برای کودک معنادار جلوه کند. یعنی تقویت عضله ای در قالب بازی انجام خواهد شد تا درمان خیلی طبیعی باشد به گونه ای که کودک متوجه سختی این تمرینات نمی شود.

چه کسانی به کار درمانی نیاز دارند؟

به علت گستردگی فعالیت ها و خدمات کاردرمانی بیماران کاردرمان می تواند از سنین مختلف اعم از نوزادان، کودکان و…تا سالمندان با اختلالات متفاوت را شامل شود، تمامی مراجعه کنندگان به کاردرمانی افرادی هستند که نیازمند دستیابی به استقلال در عملکرد های خود هستند در این صورت است که به کاردرمانی مراجعه خواهند کرد. اما در پاسخ به این سوال که چه افرادی به کاردرمانی نیاز دارند می توان چنین گفت که پاسخ این سوال همان حیطه ی فعالیت کاردرمانی می باشد که بخشی از آن به شرح زیر می باشد:

_ اغلب افرادی که اختلالات جسمی به کاردرمانی مراجعه میکنند، اختلالات جسمی کودکان شامل تاخیر حرکتی، الگوهای حرکتی نادرست، دررفتگی مادرزادی ران، گردن کجی و …، اختلالات نورولوژیک بزرگسالان شامل پارکینسون، ام اس، سکته مغزی و…، اختلالات ارتوپدی شامل ضایعات تاندونی، سوختگی ها، بیماری های روماتیسمی و…

 

کاردرمانی چیست

 

_ گاهی اختلالات ذهنی کودکان باعث مراجعه به کاردرمانی می شود، نظیر اختلالات توجه و تمرکز، اختلالات یادگیری، بیش فعالی، مشکلات حافظه، مشکلات شناختی و…

_ در مواردی مراجعه کنندگان کاردرمانی افراد با اختلالات روانی هستند. اختلالات کودکان مانند مشکلات رفتاری، هذیان و بی قراری، اسکیزوفرنی دوران کودکی، فوبیا و …، اختلالات بزرگسالان نظیر اسکیزوفرنی، سوءمصرف مواد، سالمندی، اختلالات خلقی و…

 

کاردرمانی چیست

 

مشکلات افرادی که به کاردرمانی مراجعه می کنند دامنه وسیعی می تواند داشته باشد که حاصل عوامل مختلفی از جمله یک صدمه یا تصادف، تعارض یا فشار روانی، بیماری جسمی، اختلال عاطفی و یا تاخیر رشدی و اختلالات مادر زادی میباشد. خدمات کار درمانی از دوره کوتاه مدت مراقبت در دوران حاد بیماری تا توانبخشی در دوره های جبرانی و تطابقی طولانی مدت را شامل خواهد شد.

کاردرمانی در کودکان

غالبا کودکانی به خدمات کاردرمانی نیاز دارندکه در زمینه جسمی دچار اختلالاتی باشند اعم از فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، سندروم داون، مشکلات تاخیری تعادلی، عوارض ناشی از تشنج، تاخیرهای حرکتی، اختلالات و بیماری های عصبی عضلانی، اصلاح الگوی حرکتی نادرست، عوارض حرکتی در اثر بیماری های متابولیک، دررفتگی مادرزادی ران،هیپوتونی، تورتیکولی کجی مادرزادی گردن و….

 

کاردرمانی چیست

 

کودکان به علت گستردگی اختلالات ذهنی شاخه ذهنشان به عنوان زیر مجموعه ای از شاخه روان و به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند. آن دسته از کودکانی که به خدمات کاردرمانی ذهنی نیاز دارند مانند کاردرمانی کودکان با اختلال کم توانی ذهنی، کاردرمانی کودکان با اختلال اوتیسم، کاردرمانی کودکان با اختلال اختلالات رفتاری، کاردرمانی کودکان با اختلال یادگیری ، کاردرمانی کودکان با اختلال مشکلات حافظه، کاردرمانی کودکان با اختلال مشکلات نوشتاری، کاردرمانی کودکان با اختلال تاخیرهای رشدی، کاردرمانی کودکان با اختلال مشکلات درکی شناختی، کاردرمانی کودکان با اختلال بینایی شنیداری و….

بعضی کودکان در هر دوحیطه ی ذهن و جسم به طور همزمان دچار اختلالات هستند مانند کودکانی که فلج مغزی ( اختلال در راه رفتن) و همچنین مشکلات ذهنی را نیز به همراه دارند .

کاردرمانی در بزرگسالان

فعالیت کار درمانی به دو بخش کلی جسم و روان تقسیم شده است ، در بزرگسالان که به خدمات کاردرمانی نیاز دارند اختلالات جسمی به دو دسته تقسیم شده است که عبارتند از:

_ اختلالات نورولوژیک : بیماری هایی از جمله سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، ضربه مغزی، اختلالات مربوط به مخچه، ضایعات نخاعی، بیماری های پیشرونده سیستم اعصاب مرکزی و….

_ اختلالات ارتوپدیک : اندام فوقانی بویژه دست که مواردی از جمله ضایعات تاندونی و بافت همبند،گرفت های پوستی و سوختگی ها،محدودیت های حرکتی و ضعف عضلات اندام فوقانی را شامل خواهد شد.

 

کاردرمانی چیست

 

اختلالات مرتبط با روان که در بخش بزرگسال نیازمند کاردرمانی هستند شامل بیماری هایی از جمله اسکیزوفرنیا، اختلالات خلقی، به عنوان مثال افسردگی،دوقطبی و…، اختلالات شخصیت که شامل انواع اسیزوئید،اسکیزوتایپال،دوری گزین و… می شود، اختلالات اضطرابی، سوء مصرف مواد، انواع دمانس، مشکلات روان مرتبط با سالمندی و کهولت سن و…. می باشند.

ویژگی های کاردرمانگر

یک فرد کاردرمانگر باید توانایی جسمی و روحی مطلوب و انگیزه ای قوی داشته باشد تا بتواند با بیماران ناتوان در گروه های سنی متفاوت ارتباط برقرار کند و در جهت کاردرمانی آن ها تلاش کند، البته مهم ترین ویژگی یک کاردرمانگر علاقه به انسان ها است. خدمات توانبخشی در اغلب موارد نیازمند دوره های طولانی مدت درمان است در نتیجه درمانگر باید صبر وحوصله کافی داشته باشد، درمانگر به راحتی نا امید نمی شود، درمانگر بیماران خود را در پروسه توانبخشی یاری خواهد کردو همراه بیماران می باشد.

شما می توانید موضوعات خود را با پزشکان و کادر درمانی ، توانبخشی موسسه مطرح بفرمائید.

پشتیبانی آنلاین واتس آپ
Close and go back to page