آموزش ویژه

آموزش ویژه

موضوع اختلال اوتیسم، می تواند جذاب و مسحورکننده باشد، البته اگر خانواده شما درگیر مشکل اختلال اوتیسم نباشد. این اختلال، مثل مهمانی ناخوانده است. وقتی مسئله اختلال اوتیسم، تشخیص داده می شود که همچون مهمانی ناخوانده، وارد زندگی شما شده و آن را برای همیشه تغییر می دهد.

خانواده ها، حتی زمانی که متوجه می شوند، اختلال اوتیسم در فرزندشان وجود دارد، باز هم نمی خواهند آن را باور کنند. افراد کمی هستند که آمادگی شنیدن و پذیرش این موضوع را دارند.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید: کاردرمانی

با همه این اوصاف، همه ساله، شمار خانواده های درگیر اختلال اوتیسم افزایش پیدا می کند.  افزایش ۱۲۰ درصدی کودکان مبتلا به اوتیسم ، نشانگر وجود ۵۰۰٬۰۰۰ کودک و خانواده درگیر این بیماری، تنها در امریکا است. چنین آماری، حاکی از متولد شدن روزانه یک نوزاد مبتلا به اوتیسم، در هر ۴۰۰ مورد تولد است. برنارد ریملند مدیر مؤسسه تحقیقات اوتیسم در سان دیگو، اعلام می کند که فقط در کالیفرنیا، در طی دوازده سال گذشته، میزان شیوع این بیماری ۴۰۰ درصد، افزایش داشته است

تقریبا همه منابع، بالاتفاق، بر اهمیت مداخله درمانی اولیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم، تأکید می کنند. آنان دلایل خوبی را برای این کار ذکر می کنند. برای رشد و تکامل آتی کودک، توجه به سه سال اول زندگی او ضروری است. مطالعات همواره حاکی است که یادگیری اولیه برای همه کودکان ثمربخش است. مداخله درمانی دائمی و منظم، منافع قابل توجه و طولانی مدتی را نصیب کودک خواهد کرد و سبب خواهد شد که آینده ای درخشان تر در انتظارش باشد.

مداخله درمانی اولیه طیف اوتیسم

مداخله درمانی اولیه اختلال اوتیسم، خدمات آموزشی خاصی را دربر می گیرد. این خدمات، برای کودکان معلول نوزاد تا ۵ ساله و یا کودکانی است که خطر اختلالات رشدی، آنان را تهدید می کند. این برنامه ها، برای نوزادان و کودکان نوپا درنظر گرفته می شود. کودکان پیش دبستانی که مورد حمایت آموزش و پرورش هستند نیز، مشمول این طرح می شوند. این برنامه ها، طیفی از خدمات، از گفتار درمانی انفرادی تا تشکیل گروه های کوچک اجتماعی و برنامه های انگیزشی را شامل می شوند.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید: گفتار درمانی

وقتی مداخله درمانی اولیه، برای نخستین بار به کار گرفته شد، خدمات عموما بر روی نقاط قوت و ضعف و فعالیت های طراحی شده، متمرکز می شود تا خلأهای موجود را اصلاح کند. این تفکر بیش از آنکه بر روی محدودیت های از پیش فرض شده، تمرکز کند به کاهش صدمات و خسارات توجه داشت. پیگیری این برنامه، سبب شده بود که کودکان به مراجعه کنندگان اصلی، مبدل شوند.اگر چه به والدین توصیه می شود که فعالیت هایی را در منزل با کودک اتیسم تمرین کند. اما اغلب آنان را به عنوان بخشی از گروه درمان نمی دانستند.

اکنون متخصصان دریافته اند که وقتی نیازهای خانواده بر طرف شود کودکان نیز رشد و پیشرفت خوبی خواهند داشت. این برنامه والدین را همراهانی می دانند که در پیشرفت و اجرای کار، تأثیرگذار هستند.

یکی از اهداف مداخله درمانی اولیه، این است که به کمک آموزش مهار به والدین، ارتباط میان کودک و پدرومادر را تقویت کند. این مهارت ها به شرح زیر است:

  • چگونه والدين احساس خوبی نسبت به کودکان خود داشته باشند؟
  • ساماندهی منزل چگونه باشد تا رفتارهای چالش برانگیز کاهش یابد؟
  • چگونه تمرین ها در منزل انجام شود؟
  • چگونه والدین از حضور چنین فرزندی در خانواده، لذت ببرند؟
پیشنهاد می شود مطالعه کنید: کاردرمانی حسی

برنامه مداخله درمانی اولیه، در منزل یا در کلاس درس، اجرا می شود.

این برنامه هرچه باشد تفاوتی نمی کند، چون شما به فردی از اعضای گروه مداخله درمانی، نیاز دارید تا کودک اوتیسم (اتیسم) را در منزل مورد بررسی قرار دهد. ملاقات های خانگی، تنها راهی است که اعضای گروه می توانند مشاهده کنند که شما با چه مشکلاتی سروکار دارید. این افراد می توانند به شما کمک کنند شرایط مناسبی را برای زندگی خانوادگی ایجاد کنید و فرزند مبتلا به اوتیسم نیز، در این شرایط بتواند رشد و ترقی نماید.

 طول این جلسه، درباره مشکلات مربوط به خواب، دست شویی رفتن و یا سایر مواردی که ایجاد کننده تنشی غیر معمول است، صحبت کنید، برای تدوین و برنامه های جامع، این رفتارهای چالش برانگیز به همراه عواملی مثل سبک زندگی خانوادگی، دیگر فرزندان و برنامه های روزمره، مدنظر قرار میگیرد

وقتی اجرای یک برنامه را به پایان می رسانید، فردی که عضو گروه برنامه ریزی است، به یاری تان می شتابد. او به شما کمک می کند تا میان مدیریت رفتاری کودک و فعالیت های انگیزشی او با برنامه روز مره خانوادگی، تلفیقی ایجاد کنید. این فرد برای کسب اطمینان از تکمیل برنامه، ممکن است قرار ملاقات های بیشتری را در منزل، ترتیب دهد اعضای این گروه، افرادی مثل متخصص نوزادان (که با مراحل رشد نوزادان آشناست)، مدیر مسئول پروژه، گفتاردرمان، کاردرمان روان شناس یا مددکار اجتماعی هستند.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید: آموزش خانواده

برنامه فرزندتان، ممکن است بر روی بازی درمانی متمرکز شود تا کودک بتواند بر گوشه گیری خود غلبه کند و مهارت های اجتماعی را بهبود ببخشد. همچنین این برنامه به گفتاردرمانی نیز می پردازد تا مهارت های ارتباطی، ارتقا پیدا کند. در این برنامه به کاردرمانی نیز، توجه می شود تا اطلاعات حسی به درستی مدیریت شود. نباید فراموش کرد که حمایت از والدین نیز، بخشی از این برنامه است. در بعضی از این برنامه ها، کتاب، اسباب بازی، دستگاه های صوتی - تصویری و پخش صدا را در اختیار خانواده ها قرار می دهند.

هم زمان با درمان های خانگی و فردی، کودکتان نیازمند به شرکت در فعالیت های گروهی است. او باید در گروه های کوچکی وارد شود بتواند مهارت های اجتماعی را تمرین کند. این برنامه ها را می توان با حضور کودکان سالم، اجرا کرد. مطالعات اخیر تأکید می کند که وارد شدن، که بچه های سالم و معلول، کودکان مبتلا به اوتیسم به پیش دبستانی هایی که بچه های سالم و هر دو، حضور دارند، به افزایش توانایی های گفتاری و شناختی آنان کمک خواهد کرد.

شما می توانید موضوعات خود را با پزشکان و کادر درمانی ، توانبخشی موسسه مطرح بفرمائید.

پشتیبانی آنلاین واتس آپ
Close and go back to page