دانشنامه اوتیسم

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

اولین سوالی که بعد از شنیدن کلمه اتیسم (اوتیسم) در ذهن پیش می آید این است که چه عواملی باعث ایجاد اختلال اتیسم (اوتیسم) میشود؟ بیشترین عامل ژنتیک است یا محیط زیست؟  عوامل اختلال طیف اتیسم یکی از مواردی می باشد که دانشمندان پاتولوژیست تلاش میکنند هر چه زودترآن را بیابند اما متاسفانه بعد از تلاشهای مستمر نه تنها به یک دلیل ثابت نرسیدند بلکه عوامل بسیاری را در اختلال طیف اتیسم(اوتیسم) موثر یافتند ، در ادامه عوامل موثر جهت بروز اختلال اتیسم (اوتیسم ) را بیشتر توضیح می دهیم با ما همراه باشید، جهت آشنایی بیشتر با اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) پیشنهاد میکنیم یافته های اتیسم (اوتیسم) را مطالعه بفرمائید. 

در این مبحث به تمامی پژوهشهایی که در زمینه اختلال طیف اتیسم انجام شده و فرضیه هایی که در این پژوهشها مطرح شده است می پردازیم، اینکه ارتباطی میان اتیسم و آلودگی هوا در ایران وجود دارد یا نه؟ اگر وجود دارد در چند درصد از اختلال طیف اتیسم موثر می باشد؟را به عهده خود شما می سپاریم، برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه پیشگیری از اختلال اتیسم مطلب مربوطه را مطالعه فرمائید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

اختلال طیف اوتیسم

یکی از بیماری های رشدی که بسیار نیز جدی می باشد، اختلالات طیف اوتیسم است که در اوایل دوره کودکی بروز خواهد داد. هرچند علایم و شدت آن در افراد مختلف، یکسان نیست، اما همه انواع اوتیسم برناتوانی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک دلالت دارد، یک اختلال در سیستم عصبی که ممکن است باعث عدم عملکرد صحیح مغز شده باشد در ایجاد این بیماری سهیم است. متاسفانه تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم در حال رشد هستند. هرچند درمان قطعی جهت اختلال اوتیسم تا کنون وجود نداشته، اما آموزش و پیشگیری جدی و بموقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلا به این بیماری ایجاد کرده است.

 

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

 

علایم ابتلا به اوتیسم

نشانه های اوتیسم تا سن سه سالگی ظاهر می شوند گاهی اولین نشانه های بروز اختلال طیف اتیسم صحبت نکردن می باشد یعنی مانند سایر کودکان هم سنش رفتار نخواهد کرد. گاهی ممکن است کودک مانند سایر کودکان و در سن آنها شروع به صحبت کند ولی بعد از مدتی مهارت های کلامی خود را از دست بدهد. علایم اوتیسم شامل:

_ صحبت نکردن و یا تاخیر در یادگیری صحبت کردن.

_ کودک ناشنوا بنظر می رسد در صورتیکه آزمایش شنوایی سنجی را انجام داده و نتایج آزمایش شان نرمال بوده است.

_ انواع رفتارهای نامتعارف و علاقه به بازی های تکراری مانند تاب خوردن مداوم، علاقه غیرطبیعی به بعضی از اشیاء .

_ ناتوانی در گفتن اسم، برقراری ارتباط چشمی، اجتناب از نوازش شدن و بغل شدن و یا کمک نخواستن.

_ ناتوانی از شروع مکالمه و صحبت با دیگران و یا عدم توانایی در حفظ مکالمات.

_ حساس بودن به نور، صدا و یا لمس شدن و در عین حال بی توجه به درد.

_ عادات غذایی عجیب، همچون خوردن تعداد کمی از انواع غذا و یا خوردن مواد غیرخوراکی همچون گچ یا خاک.

_ رفتار خودزنی مثلا کوبیدن سر به زمین یا دیوار و یا با دست ها.

 

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

 

این کودکان در بزرگسالی ممکن است بیشتر علاقه ارتباط با دیگران داشته باشند و کم تر دچار پریشانی شوند. تعدادی از این افراد تقریبا سبک زندگی نزدیک به سبک زندگی سالم و عادی خواهند داشت ولی در کل این کودکان در مهارت های زبانی و اجتماعی دچار مشکل هستند و دوران نوجوانی و بلوغشان بیماری آنها را تشدید خواهد کرد، از دیگر خصوصیات و یا علایم کودکان مبتلا به اوتیسم(اتیسم) کند بودن یادگیری علم و مهارت می باشد و بعضی از آنها نشانه هایی از هوش پایین را دارند. ممکن است بعضی کودکان مبتلا به اوتیسم در یادگیری مشکلی نداشته باشند ولی در ارتباط اجتماعی، کلامی و زندگی طبیعی حتما دچار مشکل خواهند بود. تعداد کمی از کودکان مبتلا به اوتیسم توانایی های بالایی دارند و مهارت های مثال زدنی در بعضی از مهارت های خاص همچون هنر، موسیقی و یا ریاضی را یاد میگیرند. اتیسم را در 18 ماهگی و گاهی در ماههای پایینتر نیز قابل تشخیص می باشد. اما تشخیص قطعی در سن 2 سالگی توسط یک متخصص آشنا به غربال و تشخیص اوتیسم می باشد. با این حال مواظب باشید تشخیص تا سن رفتن کودک به مدرسه به تعویق نیافتد، زیرا این تاخیر در تشخیص می تواند آسیبهای جبران ناپذیری را برای کودک داشته باشد.

عوامل موثر بر اختلال اوتیسم

مطالعات و پژوهش ها ژنتیک و نقایص آن را علت اصلی اختلال طیف اتیسم شناسایی کرده بودند امروزه با روند رو به رشد شیوع اوتیسم و لزوم پیشگیری از اختلال اتیسم ، ضرورت شناخت علل اوتیسم اهمیت ویژه ای دارد و حساسیت بالایی دارد، بیشتر پژوهشگران و موسساتی مانند  مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا چنین بیان کرده اند که بایستی به محیط و علل زیست محیطی نیز توجه بیشتری نمود. تاکنون نقایصی در ژنهای برخی افراد داری اوتیسم مشخص شده است و مورد آزمایش و تحقیق قرار گرفته است و تغییرات ژنتیکی را  تاثیر الاینده های زیست محیطی و تخریبی در محیط زندگی انسان دانسته اند و معتقدند نقش بسزایی در آن تغییرات دارد. اما باز هم نمی توان با قاطعیت عنوان نمود که چه چیزی عامل اختلال اوتیسم می باشد.

فراد مبتلا به بیماری اختلال طیف اتیسم را اُوتیستیک می نامند که ممکن است دارای رفتارهای زیر نیز باشند :

_ اصرار بر یکنواختی و مقاومت در برابر تغییرات.

_ در بیان نیاز های خود دچار مشکل هستند و به جای استفاده از کلمات از اَداها و اشاره استفاده خواهند کرد .

_ تکرار کلمات ،خنده نابجا ، گریه بی مورد ، نشان دادن استرس و نگرانی بی علت .

_ ترجیح می دهند که تنها باشند.

_ پرخاشگری

 

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

 

_ به سختی با دیگران ارتباط برقرار میکنند .

_ با روشهای معمول آموزشی نمی توانند چیزی بیاموزند.

_ اشیاء در حال چرخش را دوست دارند و خود نیز سعی می کنند اشیاء را به حالت چرخش در بیاورند .

_ از نظر احساس درد حساسیت بالاتر و یا پائین تری نسبت به افراد عادی دارند .

_ ظاهراً از چیزی نمی ترسند .

_ حرکات بدنی آنها به صورت نرم و عادی نیست .

_ حواس لامسه ، بویائی و چشائی برای کودکان اُوتیستیک مشکلات حواس پنجگانه شایع است . گاهی این کودکان از نظر یک حس و یا چند حس در سطح غیر عادی می باشند، یعنی حواس پنجگانه آنها حساسیت خیلی زیادی دارند و یا اینکه در آن حس بسیار کُند هستند مثلا گاهی کودکان مبتلا به اتیسم به برخی از صداها حساس می باشند ولی ممکن است آن صداها را ما روزانه به طور عادی بشنویم و ناراحتی نداشته باشیم ولی باعث رنجش آنها خواهد شد .

 

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

 

درادامه دیگر عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم را به اختصار شرح می دهیم ، با ما همراه باشید:

اتیسم و جنسیت نوزاد:

پسران تقریبا چهار برابر بیشتر از دختران مبتلا به اوتیسم می شوند.

اتیسم و زایمان زودرس:

نوزادان زودرس متولد شده پیش از 26 هفتگی خطر بیشتری برای ابتلا به اوتیسم را خواهند داشت ، این نوزادان همراه با وزن کم به دنیا آمده اند که این مورد نیز از موارد افزایش ریسک ابتلا به اوتیسم خواهد بود. برای آگاهی بیشتر در مورد اختلال اتیسم می توانید مطالب مربوط به اتیسم و زایمان زودرس را مطالعه فرمائید.

اتیسم و تاریخچه خانوادگی:

اگر خانواده ای دارای یک فرزند مبتلا به اوتیسم باشد بیشتر در معرض داشتن فرزند دیگری با اختلال اتیسم خواهد بود، وجود برخی اختلالات مانند اسکیزوفرنی و اختلال اوتیسم در والدین نیز می تواند منجر به افزایش ریسک شود.

 

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

اتیسم و سایر اختلالات:

کودکان با شرایط پزشکی خاص بیشتر احتمال در معرض اوتیسم می باشند .برای مثال سندروم ایکس شکننده، اختلالی ارثی که باعث اختلالات ذهنی می گردد (اسکلروزتوبروز)شرایطی که منجر به تومور های خوش خیم در سیستم مغزی عصبی می گردد ،سندروم رت(بیماری ژنتیکی مختص دختر ها که باعث رشد کند مغز می گردد) و ناتوانی ذهنی.
اتیسم و سن والدین: بررسی چنان نشان داده که والدین بالای 35 سال و یا سن پایین تر از 20 سال باعث افزایش اختلال اتیسم شده است .
اتیسم و شرایط بارداری: عامل دیگری که خطر ابتلا به بیماری اتیسم را افزایش می دهد فاصله بین بارداری ها خواهد بود زیرا اگر کوتاه باشد شرایط رحم مادر برای بارداری و پذیرایی مناسب از جنین را به خطر می اندازد و ریسک اوتیسم را افزایش خواهد داد. در کنار آن  تغذیه مادر نیز بسیار مهم برای این ریسک می باشد هرچه تغذیه مادر نامناسب تر باشد خطر ابتلا به این اختلال طیف اتیسم را بالا و بالاتر خواهد برد.

اتیسم و آلودگی هوا :

مهمترین عواملی که دانشمندان بر روی آن تمرکز کردند در زمینه علت شناسی اتیسم(اوتیسم) آلاینده های محیط زیست و از جمله آنها آلاینده های هوا می باشد، علت اصلی پژوهش زیست محیطی جهت علل اختلال اتیسم(اوتیسم) افزایش روز افزون همزمان آلاینده ها و اختلال اتیسم (اوتیسم) است ، عوامل تاثیر آلاینده ها جهت بروز اختلال اتیسم (اوتیسم ) عبارتند از:  

منواکسید کربن(CO)و اختلال طیف اتیسم

یکی از آلایندهای بی بو co میباشد که در اثر احتراق ناقص تولید می شود ، از طریق مطالعات اپیدومیولوژیک و سم شناسی تجربی نشان داده که آلودگی هوا باعث التهاب مزمن مغز و ناهنجاری های ماده سفید مغز  می شود، تحقیقات حتی اثر co بر روی جنین را مخصوصا در سه ماه پایانی در تولد زودرس موثر می دانند. اگر جنین در معرض غلظت کم  coقرار بگیرد باعث ناهنجاری در رشد عصبی، اختلال در حافظه و اختلال شنوایی خواهد شد، طبق تحقیقات بناجیانو در سال 2005 و کاراتو در سال 2000  روند های مهم رشد در دوره جنینی مختل خواهد شد و فرآیند های رسش مغز را دچار اختلال خواهد کرد و در تکثیر و تمایز و میلینه شدن و در مغز مداخله منفی  دارند، پژوهش ها نمایانگر این است که اگر در دوره پریناتال جنین در معرضCO  قرار بگیرد وزن مخچه کاسته می شود و موجب کاهش قابل توجه پوشش میلین خواهد شد ، چنانچه میدانید ملینه شدن و کوچکی مخچه از جمله نقایصی است که مشاهده انها در مغز فرد دارای اختلال طیف اتیسم می باشد.

دی اکسید نیتروژن

No2اگر جنین در معرض NO2(نوروتوکسین) قرار بگیرد باعث عصب شناختی جدی خواهد شد، تاثیر  NO2 در دوران بارداری مورد بررسی قرار گرفت، کودکان 5/2 تا5/5  ساله خانواده هایی که در کنار بزرگراه زندگی میکردند دچار عوارضی چون کاهش توانایی کلامی، اختلال در توانایی های حرکتی و حتی اختلال در مهارتهای عاطفی شده بودند. همچنین تحقیقات نشان داده است که NO2 ناشی از دود اگزوز اتومبیل منجر به نقایص رشدی خواهد شد که بعدها فرد را در فنوتیپ اتیسم قرار خواهد داد.  

قطر 2.5 میکرونی ذرات الاینده های هوا و ذرات بسیار ریز UFP از طریق تنفس و ریه به گردش خون وارد شده و موجب اسیب های عصبی و استرس اکسیداتیو خواهد شد که بر مغز تاثیر دارد،طبق آزمایشات الن و همکاران بر روی یک موش باردار و تاثیر UFP بر روی جنین و قرار دادن آن در معرض این ذرات شاهد یک موش نوزاد تازه متولد شده با الگویی مشابه الگوی رشدی موشهای آزمایشگاهی اتیستیک بودند.

به گفته دانشمندان و محققین استرس سیستمیک و التهاب سایر اعضای بدن ازجمله مغز را تحت تاثیر قرار خواهد داد همچنین  NO2باعث ایجاد خسارات گسترده به مغز از جمله هیپو کامپ می شود که موجب کاهش لیپیدها در نیمکره های مغز و مخچه و میانه مغز خواهد شد یان و همکاران معتقدند استنشاق NO2 میتواند باعث اسیب به میتوکندری شود و پژوهش ها نشان داده است که اختلال عملکرد میتوکندری در ایجاد اختلال طیف اتیسم نقش خواهد داشت . متاسفانه تحقیقات نشان داده قرارگرفتن در معرض NO2 در سال اول زندگی هم می تواند باعث افزایش اختلال در مهارتهای شناختی و مهارتهای سازگاری شود، مهمترین آسیبی که این آلاینده ها در آن تاثیر دارند توانایی کلامی ، کاهش ارتباط ، کاهشتوانایی های تطبیقی و مهارتهای حرکتی خواهد بود .همانطور که گفته شد تاثیر این الاینده پس از تولد نیز تاکید شده است زیرا می تواند در طی 9 ماه پس از تولد خطر ابتلا به اختلال طیف اتیسم را افزایش دهد.

 

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

 

اختلال طیف اتیسم و حقایق تلخ آلودگی هوا

دکتر لوسیو کاستا استاد محیط زیست و بهداشت حرفه ای دانشکده بهداشت درواشنگتون عنوان می کند که الودگی هوا اکنون به عنوان یک عامل مهم احتمالی برای اختلالات رشدی و عصبی شناخته می گردد.برای نمونه در یک پژوهش محققان کالیفرنیایی حدود 500 کودک را که نیمی از انها دارای اختلال طیف اتیسم و نیمی دیگر غیر اتیستیک بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. تمامی مادران این کودکان ادرس محل سکونتشان در دوران بارداری و سال اول زندگی کودکشان را در اختیار پژوهشگران قرار دادند و پژوهشگران نیز میزان ترافیک ،انتشار گازهای گلخانه ای وسایل نقلیه و الگوهای وزش باد این محل سکونت ها را مورد بررسی قرار دادند .مشخص گردید که در حدود 25 درصد کودکانی که در معرض میزان بالای الاینده ها بودند بیشتر به اختلال طیف اتیسم مبتلا بوده اند. البته محققان این پژوهش نیز به مانند دیگر پژوهشگران الاینده ها را علت اصلی اختلال طیف اتیسم معرفی نمی کنند چراکه پژوهشها را در این زمینه بسیار کم می دانند و برای اثبات این فرضیه دلایل بیشتری را طلب می کنند.برای اگاهی بیشتر در زمینه اختلال طیف اتیسم مطالعه مقاله اتیسم درdsm5 را پیشنهاد می کنیم

دکتر هدر وولک استاد یار دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گویید اختلال طیف اتیسم اختلالی پیچیده است و علل شناخته شده و ناشناخته بسیاری در ان نقش دارند ولی بیشتر محققان گرایش دارند که علل اختلال طیف اتیسم را در ژنتیک جستوجو کنند و همین تفاوتهای ژنتیکی کودکان میتواند کودکی را نسبت به کودکی دیگر نسبت به الاینده ها حساس تر کند.به طور کل الودگی هوا نمی تواند نگرانی که در این چند دهه در مورد افزایش شیوع اختلال طیف اتیسم به وجود امده را توضیح دهد چراکه در امریکا میزان الاینده ها نسبت به 30 سال پیش تغییر چندانی نداشته است.اما باز هم الودگی های محیطی ازجمله الاینده های دیزلی یکی از

اصلی ترین متهمان اتیسم به شمار می ایند چراکه انها می توانند تاثیراتی ایجاد کنند که اکنون برای ما شناخته شده نیستند.اما در اینجا لازم به ذکر است که در کشور ما ایران این واقعیتی وارونه است به این صورت که در ایران الودگی ها بیشتر شده،وسایل نقلیه افزایش یافته اند و خودروهایی که فرسوده اند نیز هنوز در حال ایجاد الودگی اند، خودروهایی که شاید پدران ما با انها مسافرت می کرده اند هنوز هم در سطح شهرهای کوچک و بزرگ در حال رفت امد اند و حتی دیگر خودرو های ایرانی نیز به میزانی الودگی ایجاد می کنند که تعجب اور و شگفتی افرین انند.پس نمی توان گفت که در ایران که وخیم ترین وضعیت الودگی و تخریب محیط زیست را دارد و شاید رکورد دار آن نیز هست این الاینده ها در میزان رشد بالای اختلال طیف اتیسمنقش کمی داشته باشند.برای نمونه میتوان به امار اختلال اختلال طیف اتیسم در شهرهای صنعتی و بزرگ مانند اصفهان و تهران و اراک و اهواز و.... اشاره نمود. این امارها خود معرف تاثیر این الاینده ها بر روند رشد وحشتناک اختلال طیف اتیسم در کشورمان ایران اند.

اختلال طیف اتیسم با آلودگی هوا و جهش ژنتیکی

برخی از دانشمندان و محققان تاثیر آلاینده ها بر اختلال طیف اتیسم را تایید می کنند ولی برخی دیگر تردید دارند زیرا این تاثیر دارای ابعاد دیگری نیز می باشد، یکی از این ابعاد جهش ژنتیکی می باشد عاملی که در میان کودکان اختلال طیف اتیسم و خانواده آنها بسیار قابل مشاهده است.پروفسورکریستوفر سامرز بر اساس مطالعات میدانی به این نتیجه رسیده است که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده نزدیک کارخانه فولاد می تواند باعث جهش موروثی در موشها شود. محققان این پژوهش میگویند که احتمالا این تاثیر در سایر مهره داران و انسانها نیز صادق خواهد بود که باعث ایجاد نگرانی در مورد آلاینده ها می شود.

موشهای مورد آزمایش اطراف کارخانه فولاد دارای دو برابر بیشتر از موشهای دیگر جهش ژنتیک داشتند و جالب است بدانید که فرزندان انها نیز به همان میزان جهش را از خود نشان دادند. در آزمایش مشابه جهت یافتن تاثیر آلاینده ها بر روی اختلال طیف اتیسم (اوتیسم) با  گله های شاه ماهی که در رودخانه های نزدیک کارخانه های فولاد بودند به این نتیجه رسیدندکه آن شاه ماهی ها دارای جهش بیشتری هستند نسبت به شاه ماهی هایی که در دریاچه های بزرگ در روستاها زندگی می کنند ، علت این جهش را اینگونه عنوان کردند که ماده ها به دلیل اینکه تخمکهایشان از زمان تولد با انها به دنیا می آیند وقتی در معرض الاینده ها قرار میگیرند تاثیر پایداری بر روی آنها خواهد داشت.

به گفته هایدی لد فورد آلودگی هوا باعث جهش  DNAدر اسپرم موشهایی شده است که در شهرهای صنعتی بودند،  این موشها در قفس هایی در منطقه ای در محاصره یک کارخانه فولاد و یک بزرگراه شلوغ در کانادا نگهداری می شدند که در مقایسه با موشهایی که به طور یکسان در هوای تصفیه شده بودند 68%بیشتر درDNAخود جهش داشتند، این جهش موجب تغییری به نام متیلاسون DNA می شود که در جهش ژن تاثیرگذار است.

به گفته پروفسور یومینگ گوو شاید قرار گرفتن در معرض مقادیر بسیار کمی از ذرات ریز جنین را دچار اختلال طیف اتیسم نکند ولی می تواند به تولد زودرس،تاخیر در یادگیری و مشکلات جسمی منجر شود از جمله نارسایی قلبی، قابل اهمیت است که بدانی فقط آلاینده های دیزلی شامل این تاثیر نمی باشد بلکه الودگی داخلی دود سیگار و از ان بدتر قلیان را نیز چنین عوارضی خواهند داشت، قلیان30 برابر بیشتر از سیگار CO  تولید خواهد کرد که ممکن است در آن محیط آلوده کودک 8 ماهه ای در حال بازی کردن باشد، متاسفانه بی اطلاع از اینکه آن طفل مظلوم در حال دریافت الاینده هایی است که بزرگسالان برای او مهیا کرده اند.

عملکرد غیر عادی مغز باعث ایجاد حالات اُوتیسم می باشد، گاهی اسکن های مغزی نشان دهنده آن هستند که مغز کودکان اُوتیسیک از نظر اندازه و ساختار با مغز کودکان سالم متفاوت می باشد .در حال حاضر تحقیقات فراوانی در رابطه با احتمال دخالت عوامل ژنتیکی و عوارض داروئی در بروز اُتیسم در حال انجام می باشد .در بعضی از خانواده ها مشاهده شده است که اُوتیسم مانند بیماریهای ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است که این خود ثابت کننده تئوری ژنتیکی بودن اُوتیسم می باشد . ولی در بسیاری موارد هم سابقه اُوتیسم درخانواده و یا اقوام یافت نشده است .همچنین در بعضی از کودکان مشخص شده است که در بدو تولد نشانه هائی از اُوتیسم را دارا می باشند ولی این مورد هم عمومیّت ندارد . البته هنوز علت خاصی به تنهائی عامل ایجاد بیماری اتیسم نیافته اند ولی میتوان یک سری علل را در بروز آن مؤثر دانست .البته گفته شده است تعدادی از ژنهای ناپایدار تحت شرایط خاصی باعث اختلال در عملکرد مغز و در نهایت بروز اُوتیسم شده است . بعضی از محققین بر روی احتمال بروز اُوتیسم در دوران بارداری تحقیق می کنند . آنها معتقدند که یک عامل ویروسی ناشناخته ، اختلال متابولیسمی ، و یا آلودگی به مواد شیمیائی محیطی در دوران بارداری می تواند عامل ایجاد این بیماری باشد. احتمال بروز اُوتیسم در کودکانی که بیماری هائی مانند سندرم ژن ایکس حساس ، توبروس سلروسیس ، سندرم روبلا ، و فنیل کتنوریای درمان نشده داشته باشند بیشتر می باشد .بعضی از مواد خطرناک مانند جیوه نیز که اگر در دوران بارداری وارد بدن مادر شود احتمال بروز اُوتیسم را افزایش خواهد داد .در سالهای اخیر سئوالی در مورد رابطه واکسیناسیون و بروز اُوتیسم مطرح شده است که همچنان مورد بحث می باشد .

در پایان خاطر نشان می شویم به گفته جیمز کیوزاک مدیر موسسه خیریه اتیستیکا در انگلیس: این تحقیقات نباید باعث نگرانی افرادی شود که می خواهند بچه دار شوند ، زیرا علت اختلال طیف اتیسم ژنتیک می باشد اما آلودگی احتمال ابتلا به اختلال طیف اتیسم را افزایش خواهد داد، مخصوصا افرادی که در معرض اکسید نیتریک باشند، همچنین طبق گفته کوین مک کانوی استاد برجسته امار کاربردی تفسیر نتایج این پژوهشها دشوار است، پژوهش ها بیانگر این است که "الودگی هوا و الاینده ها می تواند منجر به اختلال طیف اتیسم گردد" ولی قطعی نمی توان گفت که عوامل موثر بر اختلال اتیسم آلودگی هوا می باشد اما این مطالعات دریچه های تازه ای را در زمینه علل اتیسم به روی ما باز کرده است . محقق دیگری (پاگالان) چنین بیان می کند که به خاطر اینکه اختلال طیف اتیسم هنوز درمان قطعی ندارد بهترین درمان برای آن پیشگیری خواهد بود که همین پیشگیری نیاز به دانسته های فراوان خواهد بود و نیاز به پژوهشهای فراوانی دارد، به همین دلیل بایستی تمامی عوامل خطر که می تواند بر روی اختلال اتیسم تاثیر داشته باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد اطلاع رسانی همگانی شود. کلام آخر اینکه  عوامل موثر بر اختلال اتیسم هر چه که باشد ، باید بدانیم که این کودکان با اتیسم بدنیا آمده اند و یا اینکه آمادگی ابتلاء به اختلال اتیسم را خواهند داشت، این بیماری به خاطر بدی تربیت و یا عدم توانائی والدین در بزرگ کردن کودک نیست همچنین اوتیسم یک بیماری روانی به شمار نمی رود. کودکان اُتیستیک قابل آموزش هستند و نباید از آنها قطع امید کرد و نیز بهتر است بدانید که هیچ عامل روانی قطعی شناخته نشده است که باعث بروز اتیسم درکودکان باشد .

 

شما می توانید موضوعات خود را با پزشکان و کادر درمانی ، توانبخشی موسسه مطرح بفرمائید.

پشتیبانی آنلاین واتس آپ
Close and go back to page

دانشنامه اوتیسم

  • Recently Added
گفتاردرمانی کودکان از سن 6 ماهگی

ایران از لحاظ گفتار درماني رتبه بالایی در بین ساير كشورهاي منطقه کسب کرده و در جهان نيز دارای رتبه خوبي می باشد.كاربرد علم‌ گفتار درماني در كودكان و ...

کاردرمانی و توانبخشی کودکان اوتیسم

تعریف انجمن کاردرمانی آمریکا در سال ۱۹۸۱ به این گونه است که، کار درمانی علم استفاده از فعالیتهای هدفمند در افراد مبتلا به:

  • بیماریها یا ضایعات جسمی
  • ...
فواید آب درمانی برای کودکان اوتیسم

پژوهش و مطالعات نشان دهنده این واقعیت هستند که در آب درمانی انجام تمرینات حرکتی به صورت بالقوه می تواند اعتماد به نفس و انگیزه در کودکان بیمار را ...

عوامل موثر بر اختلال طیف اتیسم(اوتیسم)

اولین سوالی که بعد از شنیدن کلمه اتیسم (اوتیسم) در ذهن پیش می آید این است که چه عواملی باعث ایجاد اختلال اتیسم (اوتیسم) میشود؟ بیشترین عامل ژنتیک است ...

تفاوت تشنج و صرع چیست؟

تشنج علامتی است که نشان می دهد قسمت هایی از مغز وظایفی که به آنها محول شده را به خوبی انجام ندهد ، در واقع وقتی تحریک عصبی به این قسمت از مغز می رسد ...

عملکرد مغز کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم (اوتیسم)

در بین افراد جامعه بیشترین سوالی که در رابطه با افراد اوتیسم شنیده می شود این است که در مغز فرد اوتیسم چه اتفاقی می افتد که باعث چنین عملکردهایی می ...

کودکان مبتلاء به طیف اوتیسم

اتیسم(اوتیسم) همانطور که می دانید اختلالی رشدی است و بر نحوه تعامل و ارتباط فرد با دیگران و همینطور بر نحوه یادگیری و رفتار او تاثیر می گذارد. ...

Load More